Днес хората прекарват 80-90% от времето си на закрито. Независимо дали става въпрос за нашия дом, офис или търговски център, факт е, че качеството на въздуха в помещенията пряко влияе върху нашето благополучие и благосъстояние. Как се проявява това? Следната илюстрация показва основните проблеми, причинени от лошо качество на въздуха.Прочитайки тази статия се уверете, че вътрешният микроклимат във вашия дом или офис е здравословен и с високо качество, дори ако сте в новопостроена сграда, която трябва да изглежда като съобразена с вашите стандарти за благосъстояние.
Какво точно означава лош въздух в стаята?
Нека първо да изясним кои са факторите, които влияят на вътрешния климат в дома ни. Те се разделят основно на три:
- физически (температура, влажност и скорост на циркулация на въздуха).
- химически (летливи органични съединения (VOC) и CO2).
- биологични (вируси, микроорганизми, гъбички).
Всички тези фактори са взаимосвързани. Когато един е извън равновесие, това веднага се отразява на друг. Например, ако влажността в помещението е твърде висока, ще се развият биологични фактори, в резултат на което гъбичките ще летят в стаята и т.н.
Открояваме двата основни фактора, които влияят на нашето благосъстояние, най-често срещани в стари и нови къщи. Те включват влажност и вредни летливи органични съединения (ЛОС).
Как ми влияе нивото на влажност?
Нивото на влажност в помещението може да се измери с влагомер и трябва да бъде между 30 и 60%. В стая с твърде ниска влажност въздухът е забележимо сух, а в стая с твърде високо показание на хидрометъра е твърде влажен. И в двата случая ситуацията е извън равновесие и това ще се отрази на вашето благосъстояние и здраве.
Ако влажността в стаята е твърде суха, можете да я усетите по следния начин – когато се събудите сутрин, носът ви е запушен, очите са сухи, кожата изсъхва, лющи се и сърби. По този начин работоспособността ви е ниска и често се чувствате уморени, изпитвате дразнене на дихателните пътища и често се разболявате. Дървените мебели, паркетът и музикалните инструменти се напукват лесно се генерира много прах, а повърхностите са пълни със статично електричество. В помещение със сух въздух вирусните частици оцеляват по-дълго, така че ниските нива на влажност могат да бъдат причина хората често да имат респираторни заболявания.
Ако обаче, ако влажността в помещението е твърде висока, се появяват следните симптоми:
– миризма на мухъл в помещенията;
– мухъл по стените;
– алергии;
– конденз по прозорците;
– остри респираторни заболявания (астма, бронхит).
Как ни влияят летливите органични съединения (ЛОС)?
В допълнение към влажността, здравето ни се влияе много силно от ЛОС, които са резултат от използването на синтетични и изкуствени строителни материали в нашия интериор. Тези съединения могат да представляват сериозен риск за човешкото здраве.
Летливи органични съединения се отделят и от домашната козметика, почистващи продукти и офис оборудване. Сред строителните материали синтетичните бои отделят най-много количество ЛОС. Докато летливите органични съединения са с високо съдържание в домовете ни, те са канцерогенни в резултат на дългосрочно вдишване, тъй като веднъж вдишани те не напускат белите дробове, но и не могат да бъдат разградени!
С екологична боя Farnovo този проблем е решен, тъй като в еко боя Фарново не се съдържат никакви ЛОС, химикали и вредни вещества!
Влажността и ЛОС са два фактора, които не се измерват в новите сгради. Ключовата дума днес е „енергийно ефективна сграда“, която има за цел да построи възможно най-енергийно ефективната къща. По този начин днешните сгради се изграждат много херметично и широко се използват синтетични строителни материали, които отделят вредни съединения.
Всяка нова къща се строи със специфични стандарти за вътрешен климат, които строителните компании следват: вентилация и стайна температура, но тези стандарти не включват влажност и емисии на вредни органични съединения.
Какво е решението?
Има три решения, които ще променят качеството на въздуха във вашите жилищни и офис помещения, а това от своя страна ще ви накара да се почувствате по-добре и по-здрави:
- Стайни растения във вашето жилищно пространство
- Глинена мазилка като вътрешно покритие за вашата стена
- Висококачествена вентилационна система
Тези три решения спомагат за създаването на вътрешен климат, който е най-близък до природата и е естествен за нас. Как се проявява това?
Стайните растения са първият избор, който НАСА решава да тества за справяне с органичното замърсяване от изкуствени материали. През 1984 г. НАСА публикува първото проучване, което демонстрира способността на растенията да намаляват нивата на ЛОС в затворени и херметически затворени пространства. За целта бива построена херметична и топлоизолирана къща за един човек, наречена „биодом“, изработена от синтетични материали, за да се проведе това изследване. Тази къща е напълно функционална и съдържа всичко необходимо за живот. Преди използването на растенията бива измерено нивото на ЛОС на построената къща, което е много високо и вредно за човешкия живот. След това в къщата биват добавени множество растения и нивото на ЛОС намалява, но не достатъчно. Стайните растения са изключително важни, но изискват постоянна грижа.
Глинената мазилка е 100% натурален интериорен довършителен материал, който набира популярност днес, с наблюдавани и научно доказани свойства, които значително подобряват качеството на вътрешния климат. Глината действа много подобно на растенията във вашия офис и жилищно пространство – глинената мазилка може да пречисти въздуха, като неутрализира лошите миризми в стаята и премахва вредните замърсители. В допълнение, глинената мазилка също е отличен регулатор на влажността, абсорбира влагата и я връща при сухо време. Тестовете показват, че слой глинена мазилка с дебелина 1,5 cm може да абсорбира около чаша вода (300 грама) на квадратен метър от влажния стаен въздух за два дни, без да намалява здравината на глинената повърхност. Други мазилки като циментовите и гипсовите могат да поемат само 50-75 грама вода на квадратен метър при същите условия. В резултат на това глината може да поддържа влажността в помещението между 30 и 60% поради своите характеристики. Това е стабилно и дълготрайно, без да изисква допълнителна енергия или ежедневна поддръжка.
Третото решение е добра вентилационна система, за да циркулират в помещението излишната влага, токсични вещества и съединения. Така те могат да напуснат помещението. Поради неадекватната вентилационна система в къщите се появяват мухъл и гниене, което прави къщата необитаема. Също така не работи добре, ако домът или офисът ви са свръх-вентилирани.
От трите решения глинената мазилка е най-икономичното и лесно решение, което веднъж поставено ще ви служи винаги!
Може би някой се чуди защо не предлагаме овлажнител като решение, което би могло да бъде добро решение за помещения със сух въздух? Не препоръчваме това решение поради няколко причини. Първо, това решение не е устойчиво. С това ние лекуваме само следствието, а не причината и произвеждаме повече изкуствени материали, чието използване ще бъде скъпо за следващото поколение. Второ, подобно решение изисква електричество и скъпа поддръжка и често се вдига шум. Глинената мазилка е напълно екологичен материал, който в същото време върши по-ценна работа, отколкото би могъл да направи един овлажнител сам. Овлажнителят прави стаята по-влажна, но не намалява концентрацията на замърсителя, а напротив, увеличава я (с увеличаването на влажността се увеличава и емисиите на ЛОС от изкуствени материали). Освен това е потвърдено, че повечето овлажнители, продавани в магазините, не поддържат желаното ниво на влажност.
За повече информация по темата винаги можете да се свържете с екипа на Севарекс!