Ако искате да направите евтин и качествен ремонт, глината и варта са идеалните материали за вашата мазилка! Можете ли обаче да използвате и двете във всяка ситуация? На кои места да изберете вар, а на кои глина?
Що се отнася до цената, и двете са бюджетни. И глинената мазилка и варовата мазилка излизат 6 лв. за квадратен метър. И двете мазилки имат плюсове и минуси. След като имаме богат опит и с двата материала, както в горещини, така и в хладна и влажна обстановка през есента и пролетта, можем да ви посъветваме кога да използвате кое и защо.
Кога да използвате варова мазилка
Ако имате много влага за смекчаване, проблеми с мухъл или проблеми с термити, тогава варта е вашето решение. Дори изобретателният гений на мишите зъби се колебае сериозно преди мазилката с вар. Варта принципно е по-твърда от глинената мазилка, но интересното е, че не е непременно по-здрава!
Варта в повечето случаи работи по-добре ако имате предварително съществуваща каменна конструкция и трябва да напълните отново хоросана. По-трудно е да се получи добра смес от земна глинена мазилка във и от хоросан.
Плюсовете на варта:
1. Варта може да се справи с много влага.
2. Варта е инсектицид и възпира термити и мравки.
3. Тя е фантастичен фунгицид, т.е има антигъбични свойства.
Недостатъци на варта:
1. Не е толкова лесна за извайване, въпреки че можете да я гравирате във форма. Необходими са малко тренировки за измазване.
2. Варта не е толкова носеща, колкото глината например.
Кога да използваме глинена мазилка
Глинената мазилка е много, много по-добра за склуптури. Има прекрасно еластично качество, което държи формата си прекрасно и след като изсъхне. Глинените мазилки също са уникални и прекрасни за работа. Всеки се чувства щастлив, когато строи със строителна глина!
Глинените мазилки също се усещат по-топли и са много по-добри от портланд цимент или камък. Ако изберете хастарна глинена мазилка със слама, то R стойността се увеличава. Забелязали сме, че измазаните с глина стени през зимата са много по-топли от каменните или бетонните.
Плюсове на глината:
1. Глината е единственият материал, който може да бъде „съживяван“ отново и отново при добавяне на вода!
2. Прекрасна за работа.
3. Има структурна здравина.
4. Глинените мазилки са по-топли за ръката, очите и душата.
Недостатъци на глината:
1. Глинените мазилки обикновено отнемат повече време, за да изсъхнат, отколкото варовите във влажен климат.
3. Глината се разширява и свива, когато се намокри или изсъхне, което може да причини малки пукнатини, но това лесно се поправя с гъбичка.
Живеем в свят на постоянно противопоставяне, където нещата са настроени едно срещу друго. С глината и варта не е така! Но това не е вар срещу глина. Те всъщност се допълват една друга!