Перфектна строителна геобиология и здравословен вътрешен климат 

Добрият вътрешен климат се създава чрез балансиране на дишащи повърхности и термо маса за съхранение на топлина. Глината може да абсорбира големи количества влага и да я освободи отново, а също така може да неутрализира миризмите. Нейната акумулираща маса служи както зазащита от лятната топлина, така и за задържане на комфортна температура през зимата. Глината допринася и за добра звукоизолация.

Глинените строителни материали имат свойството да абсорбират водните пари от въздуха в помещението и постепенно да ги освобождават отново. Това се постига чрез голямата „вътрешна повърхност” на глинените строителни материали, които се състоят от много фини частици. Освен това има филтриращ ефект, замърсителите и миризмите се свързват или дори неутрализират. Отвореността на повърхностите („дифузионна отвореност“) гарантира, че вътрешната структура на мазилката е достъпна. Рискът от образуване на мухъл се елиминира от отворените повърхности. Глинените строителни материали противодействат на изсушаването на дихателните пътища и по този начин намаляват риска от вирусни инфекции.

Използвайки глинена мазилка създавате приятно балансиран вътрешен климат през всеки сезон.Глинените строителни материали действат като топлинен акумулатор, охлаждайки интериора по време на високи летни външни температури. Този аспект става все по-важен през последните години. Дори през зимата акумулаторните маси осигуряват топлинен баланс и противодействат на температурните колебания. Функционалността на глината е такава, че тя като строителен материал не изисква нито разход на енергия, нито разходи за поддръжка и е без срок на годноствъв времето, ако е нанесена правилно. Абсорбцията на влага и съхранението на топлина са двете най-важни свойства, които съставляват известния „климат на глинената стая“.

Акустиката също е от решаващо значение за благополучието във вътрешните пространства. Стените и таваните с ниска шумоизолация позволяват преминаването на смущаващи шумове от съседни помещения, докато твърдите повърхности увеличават ехото в помещението. С глинените мазилки дори прости конструкции могат да се използват за създаване на стени с много добра звукоизолация. В зависимост от дизайна, повърхностите на глинените мазилки отразяват по-малко шум от твърди повърхности като бетона например.

Системите за стенно отопление и охлаждане работят с висок дял на лъчиста топлина, осигурявайки комфортна топлина през зимата, а през лятото те могат просто да бъдат превключени на охлаждане. При отопление те работят с ниска температура на потока, т.е. само с умерено загрята вода. Това значително повишава енергийната ефективност на термопомпите и често прави този метод за производство на топлина икономичен, а комбинацията с глина засилва ефекта. Естествените, паропропускливи глинени мазилки създават перфектната среда, както функционално, така и естетически.

Глинените строителни материали са свързани с вода, така че са и водоразтворими. Дори след десетилетия те могат да бъдат използвани повторно или трансформирани в друга форма без загуба на стойност. Този потенциал за възстановяване е уникален и ги отличава от почти всички други строителни материали. Глинените строителни материали ClayTec позволяват строителство без отпадъци.

Като мазилка, глината може да бъде отстранена, без да оставя никакви остатъци. Чистата вода е достатъчна за разделяне на залепените материали. Възможността за създаване на разглобяеми връзки е от полза и за други строителни материали, които по този начин могат да развият кръговия си потенциал – тухлите, направени с глинен разтвор, могат да се използват повторно, докато тухлите, направени с циментов разтвор, не могат. Разделимостта на глинените материали се простира дълбоко в матрицата на материала, дори пясъкът може да бъде отстранен след десетилетия употреба и използван по нови и различни начини.

Не само, че глинен строителен материал може да бъде използван повторно отново и отново, той може също да бъде превърнат в друг глинен строителен материал. Тази така наречена „кръстосана съвместимост“ е уникална характеристика на глината. Например, можете да направите „слаб“ глинен хоросан, като добавите пясък или рециклирано зърно към „мазна“ глина или глинено лепило, получена от глинена тухла. Полученият хоросан може да бъде основен материал за глинена строителна плоча чрез добавяне на мазна глина. Ако глинените строителни материали се възстановяват сухи, имате дори предварителна смес за сух хоросан.

Глината е уникален строителен материал, за който ще продължаваме да ви разказваме! 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

YouTube
Instagram
Tiktok