Завършвайки 2024 година и започвайки новата 2025 ще наблегнем на конопената вата, нейните предимства, достойнства и характеристики. Вече сме обяснявали какво е конопена изолация или конопена вата. Но нека в тази статия обясним първо какво всъщност представлява изолацията и за какво е нужна тя. Изолацията по същество служи за регулиране на температурата във вашия дом. Тя работи чрез инсталиране на материал по избор в стените, за да блокира естествения топлинен поток. Има много различни видове изолация, като в следващата статия ще направим някои базови сравнения.
Каквото и охлаждане или отопление да има един дом, то няма как да работи ефективно ако липсва изолация. Именно тя прави възможно в дома ви да не проникне през стените студен или горещ въздух, който да обезсмисли отоплението зимата или охлаждането лятото.
Сега, по-подробно, какво е конопена изолация? Това е композитен материал, съставен от поне 90% конопени влакна и около 10% или по-малко свързващ материал. Предлага се в панели, готови за инсталиране във вашия дом. Това е силно дишащ и издръжлив изолационен материал.
Конопената вата често се сравнява с изолацията от фибростъкло или стъклената вата (стъклената вата и фибростъклото са различни форми на една и съща суровина). И двете имат подобен капацитет да задържат топлина, въпреки че конопената вата има доста допълнителни специални качества и плюсове.
Как се произвежда конопена вата? Чрез използване на нещо, наречено конопена вълна, което се прави с помощта на влакната вътре в стъблото на конопено растение. Твърдата част от конопеното растение някога е било смятано за страничен продукт, докато останалата част от конопеното стъбло има много търговски приложения. Сега обаче има нарастващ интерес към тази по-твърда част от растението коноп. Има много приложения в областта на строителството. Конопените стърготини се пресоват на блокове и се смесват със свързващ материал на основата на вар. Така създаваме така наречения вароконоп.
Тези конопени изолационни плочи във вид на тухли са много по-лесни за работа от традиционните изолационни материали, защото са безопасни за докосване с голи ръце. Те също така не съдържат частици, които биха могли да навредят на дишането. Същото важи и за конопената вата.
Въпреки че изолацията от коноп все още не е индустриален стандарт, тя е във възход. Едно проучване цитира, че 26% от конопените влакна, произведени в Европа, са използвани като изолационен материал. Това е страхотна новина, защото производственият процес на неорганично-синтетични изолационни материали има много по-лошо въздействие върху околната среда.
Защо изолацията от коноп е по-добра от другите опции? По много причини, които ще споделим с вас.
Изолацията от коноп е безопасна и естествена. Конопената вата е напълно естествена и безопасна до такава степен, че дори може да се работи без ръкавици и маска. Други изолационни материали могат да раздразнят или порежат кожата ви. Има естествен аромат и е напълно нетоксичен, така че няма да повлияе отрицателно на качеството на въздуха във вашия дом.
Изолацията от коноп или конопената вата работи добре през всички сезони и помага за регулиране на влажността. Това е качество, уникално за конопената вата – нейната способност да улавя влагата. Това може да помогне за намаляване на влажността във вашия дом, в допълнение към предотвратяването на развитието на мухъл.
Изолацията от коноп е биоразградима. След като премахнете изолацията от стените си, по каквато и да е причина, тя може просто да бъде компостирана, за разлика от други видове изолация.
Конопът подобрява почвата, в която расте. Конопът е растение с доста ниска поддръжка, което може да расте при различни условия. Освен това прави почвата, в която расте, по-здрава, намалявайки нуждата от синтетични пестициди.
Конопът расте бързо с минимално количество вода. Едно от основните предимства на отглеждането на коноп в големи количества е, че се нуждае от много малко вода, за да расте.
Изолацията от коноп е устойчива на вредители. Това е както лична полза, така и екологична. Конопената вата помага да запазите дома си свободен от насекоми и гризачи. Други изолационни материали са податливи на термити и гъбички, като и двете могат да бъдат разрушителни за структурната стабилност на вашия дом.
Нека сега разгледаме как конопената вата се съпоставя с традиционния избор от изолации. Преди да можем да направим това, трябва да направим бърз преглед на системите, използвани за класифициране на изолационните материали. Има много фактори, които трябва да имате предвид при избора на материал за изолация. Климатът, типът отоплителна или охладителна система, местоположението на изолацията, както и типът дом, който планирате да изолирате, са всички неща, които трябва да имате предвид.
Ефективността на изолационния материал се оценява с помощта на R-стойности. Тази стойност определя топлинната устойчивост на материала. Колкото по-голяма е R-стойността, толкова по-ефективни са изолационните способности на материала през зимата.
Удвояването на изолационния материал също ще увеличи R-стойността. Въпреки това, инсталирането на твърде много от него или поставянето на материала в тясно пространство ще го компресира, като по този начин ще повлияе на R-стойността. Това е деликатна система!
Конопена вата срещу стъклена вата
Стъклената вата е може би най-често срещаният изолационен материал. Предлага се в пакети, които имат R-стойност, варираща от 2,9 до 3,8. По отношение на запазването на топлината стъклената вата и конопената вата са доста близки. Там, където конопът излиза на върха (по отношение на функционалността), е способността му да улавя и освобождава влагата. Стъклената вата е предразположена към образуване на мухъл и плесен, тъй като абсорбира влагата, без да може да я отделя. Но, най-голямото предимство на конопената изолация пред стъклената вата е въздействието върху околната среда. Стъклената вата обикновено се прави от издухани парчета стъкло и синтетични свързващи вещества, чието производство отнема много енергия. Това също прави стъклената вата опасна за здравето, като може да увреди белите дробове при вдишване.
Продължаваме анализа в следващата статия…